The HVL3030X103MGH5N-X is a 0.01uF ceramic chip capacitor with a rated voltage of 16VDC and a tolerance of 20%. It features a X7R dielectric and a 3030 package style. The capacitor is designed for surface mount applications and has a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius and a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.01uF |
| Voltage | 16VDC |
| Tolerance | 20% |
| Dielectric | X7R |
| DC Rated Voltage | 16VDC |
| Technology | Standard |
| Package/Case | 3030 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.56mm |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |