The MVL3030Y104ZGH5R-W is a single layer ceramic capacitor with a capacitance of 0.1uF and a DC rated voltage of 16VDC. It has a tolerance of -20% to 80% and is constructed with a flat construction. The capacitor is packaged in a 3030 case and is mounted via wire bond. It has a minimum operating temperature of -30 degrees Celsius and a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.1uF |
| Voltage | 16VDC |
| DC Rated Voltage | 16VDC |
| Tolerance | -20% to 80% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| Dielectric | Y5V |
| Positive Capacitance Tolerance | 80% |
| Package/Case | 3030 |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mounting | Wire Bond |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Size | 0.762 X 0.762 X 0.559mm |
| Microwave Application | Yes |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |