
The AB2036AF is a 20mm piezo element with a maximum operating temperature of 70°C and a maximum input voltage of 30V. It is designed for flush mount applications and is lead free. The device has an impedance of 500R and a self resonant frequency of 3.7kHz. It is available in a bulk packaging with 600 units per package. The piezo element has a diameter of 20mm and an inside diameter of 15mm, with a thickness of 210um.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited AB2036AF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Diameter | 20mm |
| Frequency | 3.7kHz |
| Impedance | 500R |
| Inside Diameter | 15mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 30V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Flush |
| Package Quantity | 600 |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 3.7kHz |
| Thickness | 210um |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited AB2036AF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.