
The AB2065B is a 14nF capacitor with a 30V voltage rating and 500R impedance. It has a diameter of 20mm and is available in a package quantity of 100. The capacitor is lead free and has a maximum operating temperature of 60°C. It can be mounted in a flush configuration and has a thickness of 420um.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited AB2065B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 14nF |
| Package/Case | 300 |
| Diameter | 20mm |
| Frequency | 6.5kHz |
| Height | 0.42mm |
| Impedance | 500R |
| Inside Diameter | 15mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 30V |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Flush |
| Outside Diameter | 20mm |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 6.5kHz |
| Termination | Wire Leads |
| Thickness | 420um |
| Voltage Rating | 30V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited AB2065B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.