
The AB2072S is a 10nF ceramic capacitor with a maximum operating voltage of 30V and impedance of 300 ohms. It has a diameter of 0.43mm and a length of 20mm, and is designed for flush mounting. The capacitor is lead free and has a maximum operating temperature of 60°C, with a minimum operating temperature of -20°C. It is available in bulk packaging with 100 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited AB2072S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 10nF |
| Diameter | 0.43mm |
| Frequency | 7.2kHz |
| Height | 20mm |
| Impedance | 300R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 20mm |
| Max Input Voltage | 30V |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Flush |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Wire |
| Voltage Rating | 30V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited AB2072S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.