
This 27mm piezo speaker has a maximum input voltage of 20V and an impedance of 500R. It operates within a temperature range of -20°C to 70°C and is designed for flush mounting. The speaker is available in bulk packaging with 250 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited AB2745BF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Diameter | 27mm |
| Frequency | 4.5kHz |
| Impedance | 500R |
| Max Input Voltage | 20V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Flush |
| Operating Supply Voltage | 20V |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 4.5kHz |
| Series | AB |
| Size | 1.06inch |
| Termination | Wire |
| Voltage Rating | 20V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited AB2745BF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.