
This 30V piezo/magnetic transducer features a 35mm diameter and operates within a temperature range of -20°C to 70°C. It has a self-resonant frequency of 2.6kHz and an impedance of 300 ohms. The transducer is lead-free and has wire leads for termination. It is available in bulk packaging with 220 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited AB3526B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 300 |
| Diameter | 35mm |
| Frequency | 2.6kHz |
| Impedance | 300R |
| Inside Diameter | 25mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 30V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Flush |
| Package Quantity | 220 |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 2.6kHz |
| Termination | Wire Leads |
| Thickness | 530um |
| Voltage Rating | 30V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited AB3526B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
