
This piezo ceramic element has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -20°C. It is designed for use with an operating supply voltage of 3V and has a voltage rating of 30V. The element is packaged in bulk and has a package quantity of 90. It is made with lead-free materials and has a self-resonant frequency of 2.9kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited AB3529BF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Ceramic |
| Diameter | 35mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Impedance | 500R |
| Inside Diameter | 25mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 30V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Flush |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Package Quantity | 90 |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Thickness | 580um |
| Voltage Rating | 30V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited AB3529BF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.