Projects Unlimited AI-3736-P-C28-R technical specifications.
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 8mA |
| Diameter | 37.8mm |
| Frequency | 3.6kHz |
| Height | 23.5mm |
| Input Type | DC |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 36.5mm |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 8mA |
| Max Supply Voltage (DC) | 28V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4V |
| Mount | Panel |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 12V |
| Operating Supply Current | 8mA |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 3.6kHz |
| Series | AI |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 12V |
| DC Rated Voltage | 12V |
| Width | 36.5mm |