
This 8mA DC input component is designed for use in audio applications. It features a through hole mount and a maximum operating temperature of 85°C. The component is rated for use with a nominal supply voltage of 12V and a maximum supply voltage of 20V. It has a self resonant frequency of 3.3kHz and a voltage rating of 12V. The component is lead free and packaged in bulk quantities.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited AI-4033-TWT-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 8mA |
| Frequency | 3.3kHz |
| Height | 8.1mm |
| Input Type | DC |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 40mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 8mA |
| Max Supply Voltage (DC) | 20V |
| Min Supply Voltage (DC) | 3V |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 12V |
| Operating Supply Current | 8mA |
| Package Quantity | 126 |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 3.3kHz |
| Series | AI |
| Termination | PC Pins |
| Voltage Rating | 12V |
| DC Rated Voltage | 12V |
| Width | 40mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited AI-4033-TWT-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
