The AI-550A is a 12V, 8mA rated radial mount PCB speaker from Projects Unlimited. It has a bandwidth of 2.8kHz and a self resonant frequency of 2.9kHz. The speaker is packaged in a tray and has a diameter and length of 23.8mm. It can be mounted through a hole on a PCB and has a height of 16mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Bandwidth | 2.8kHz |
| Package/Case | Radial |
| Color | Black |
| Current Rating | 8mA |
| Diameter | 23.8mm |
| Frequency | 2.9kHz |
| Height | 16mm |
| Input Current | 8mA |
| Input Type | DC |
| Length | 23.8mm |
| Mount | PCB, Through Hole |
| Packaging | Tray |
| Self Resonant Frequency | 2.9kHz |
| Series | AI |
| Termination | PC Pins |
| Voltage Rating | 12V |
| DC Rated Voltage | 12V |
| RoHS | Not Compliant |