
This general purpose speaker has a diameter of 40mm and a depth of 6.55mm. It is designed to operate within a temperature range of -20°C to 60°C and can dissipate up to 800mW of power. The speaker is water resistant and features a solder termination. It is packaged in a tray with 100 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited AS04008PR-WR-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 6.55mm |
| Diameter | 40mm |
| Frequency | 700Hz |
| Impedance | 8R |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Mount | Base |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Tray |
| Ratings | Water Resistant |
| Self Resonant Frequency | 700Hz |
| Series | AS |
| Shape | Round |
| Termination | Solder |
| Type | General Purpose |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited AS04008PR-WR-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.