This general purpose speaker features a rectangular, oval shape with a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a maximum power dissipation of 8W and is rated as water resistant. The speaker is available in bulk packaging with 120 units per package and is suitable for panel mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Depth | 39mm |
| Frequency | 18kHz |
| Impedance | 8R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 90mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 8W |
| Mount | Panel |
| Package Quantity | 120 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | Water Resistant |
| Self Resonant Frequency | 200Hz |
| Series | AS |
| Shape | Rectangular, Oval |
| Termination | Solder |
| Type | General Purpose |
| Width | 50mm |
| RoHS | Compliant |