
This 12mm dynamic speaker has a current rating of 40mA and operates at 8V. It is designed for through hole mounting and has a temperature range of -40°C to 85°C. The speaker is packaged in a tray and has a termination of PC pins.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 40mA |
| Diameter | 12mm |
| Frequency | 2.4kHz |
| Height | 9.5mm |
| Input Current | 40mA |
| Length | 12mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 8V |
| Packaging | Tray |
| Self Resonant Frequency | 2.4kHz |
| Series | AT |
| Termination | PC Pins |
| DC Rated Voltage | 5V |
| Width | 12mm |
| RoHS | Not Compliant |
