This 3V speaker features a radial package with through hole mounting. It operates within a temperature range of -20°C to 70°C and has a maximum operating frequency of 2.73kHz. The device has an operating supply current of 70mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Radial |
| Frequency | 2.73kHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Current | 70mA |
| Series | AT |
| Termination | PC Pins |
| Voltage Rating | 3V |
| RoHS | Not Compliant |