
This 12mm round audio component is plated with tin and designed for through hole mounting. It operates within a temperature range of -20°C to 70°C and has a self resonant frequency of 2.05kHz. The component is available in a tray packaging with 100 pieces per package. It has a maximum supply current of 30mA and an operating supply voltage of 1.5V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited AT-1220-TT-2-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 5.5mm |
| Diameter | 12mm |
| Frequency | 2.048kHz |
| Height | 5.7mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Current | 30mA |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Current | 30mA |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Tray |
| Self Resonant Frequency | 2.05kHz |
| Series | AT |
| Shape | Round |
| Termination | PC Pins |
| Voltage Rating | 1.5V |
| Washable | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited AT-1220-TT-2-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
