This 12mm radial speaker is designed for use with 5V operating supply voltage and features a through hole mount. The speaker's operating temperature range spans from -20°C to 60°C. With a self resonant frequency of 2.05kHz and a frequency of 2.048kHz, this speaker is suitable for a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 12mm |
| Frequency | 2.048kHz |
| Height | 6.8mm |
| Input Current | 1mA |
| Length | 13.8mm |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Self Resonant Frequency | 2.05kHz |
| Series | AT |
| Termination | PC Pins |
| RoHS | Not Compliant |