
This round speaker operates within a temperature range of -20°C to 60°C and has a maximum supply current of 3mA. It is designed for flush mounting and has a diameter of 17.7mm and a depth of 2mm. The speaker is available in bulk packaging with 100 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited AT-1803-T-LW50-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 2mm |
| Diameter | 17.7mm |
| Frequency | 2.5kHz |
| Height | 2mm |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Current | 3mA |
| Mount | Flush |
| Operating Supply Current | 3mA |
| Operating Supply Voltage | 1V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Series | AT |
| Shape | Round |
| Termination | Wire Leads |
| Voltage Rating | 3V |
| Washable | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited AT-1803-T-LW50-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
