
This radial speaker has a frequency response of 2.048kHz and is rated for operation at 6V. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature range of -40°C to 85°C. The speaker is lead free and has a self resonant frequency of 2.25kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Radial |
| Color | Black |
| Frequency | 2.048kHz |
| Height | 787um |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 11mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 6V |
| Self Resonant Frequency | 2.25kHz |
| Series | AT |
| Termination | PC Pins |
| DC Rated Voltage | 6V |
| Width | 27mm |
| RoHS | Not Compliant |
