
The AT-2720-ST-R is a radial speaker from Projects Unlimited with a voltage rating of 3V and operating temperature range of -40°C to 125°C. It is designed for through hole mounting and has a packaging style of tray. The speaker has a frequency response of 2kHz and an operating supply current of 1mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited AT-2720-ST-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Frequency | 2kHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Current | 1mA |
| Packaging | Tray |
| Series | AT |
| Termination | PC Pins |
| Voltage Rating | 3V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited AT-2720-ST-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
