
This 12V rated component has a current rating of 7mA and is designed for through hole mounting. It operates within a temperature range of -30°C to 85°C and is packaged in bulk. The component features a gold contact plating and is lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited AT-3425-TWT-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 7mA |
| Depth | 11.5mm |
| Diameter | 33.6mm |
| Frequency | 2.5kHz |
| Input Current | 8mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 33.6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Supply Current | 7mA |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Current | 7mA |
| Packaging | Bulk |
| Self Resonant Frequency | 2.5kHz |
| Series | AT |
| Shape | Round |
| Termination | PC Pins |
| Voltage Rating | 12V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited AT-3425-TWT-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
