
The POM-2735P is an omnidirectional electret condenser microphone with a depth of 2.7mm and a diameter of 6mm. It operates at a supply voltage of 2V and has an operating supply current of 500uA. The microphone has an impedance of 2.2kR and a resistance of 2200R. It is packaged in bulk and features PC pins for termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited POM-2735P datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 2.7mm |
| Diameter | 6mm |
| Direction | Omnidirectional |
| Impedance | 2.2kR |
| Operating Supply Current | 500uA |
| Operating Supply Voltage | 2V |
| Output Type | Analog |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 2200R |
| Series | POM |
| Shape | Circular |
| Termination | PC Pins |
| Voltage Rating | 3V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited POM-2735P to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.