The SMI-1324-TW-5V-R-T/R is a 5V DC surface mount switch with a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -20°C. It has a flush mount design and is suitable for use in audio components. The switch has a voltage rating of 5V and an operating supply current of 30mA. It is available in a tape and reel packaging with 350 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Frequency | 2.4kHz |
| Height | 6.7mm |
| Input Type | DC |
| Length | 13.1mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Flush, Surface Mount |
| Operating Supply Current | 30mA |
| Package Quantity | 350 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | SMI |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 5V |
| Washable | Yes |
| Width | 12.5mm |
| RoHS | Compliant |