This surface mount speaker is rated for operation at temperatures between -40°C and 85°C. It has a voltage rating of 1.5V and an operating supply current of 40mA. The speaker features a surface mount package and is terminated with solder. It operates at a frequency of 2.4kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 2.4kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Series | SMT |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 1.5V |
| RoHS | Not Compliant |