
This surface mount audio component has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is designed to operate at a supply voltage of 1.5V and has a maximum supply current of 80mA. The component is lead free and has a self resonant frequency of 2.7kHz. It is packaged in tape and reel with 1000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Projects Unlimited SMT-1427-S-2-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 80mA |
| Depth | 14mm |
| Frequency | 2.7kHz |
| Height | 3mm |
| Input Current | 80mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 14mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 80mA |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 80mA |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Self Resonant Frequency | 2.7kHz |
| Series | SMT |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 1.5V |
| Width | 11mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Projects Unlimited SMT-1427-S-2-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
