This 10V surface mount speaker has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -20°C. It is designed for surface mount applications and is lead free. The speaker has a maximum supply current of 3mA and an operating supply voltage of 10V. It is available in a package quantity of 300, packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Depth | 7mm |
| Diameter | 22.5mm |
| Frequency | 4kHz |
| Height | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.287inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Current | 3mA |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 3mA |
| Operating Supply Voltage | 10V |
| Package Quantity | 300 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | SMT |
| Shape | Round |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 10V |
| RoHS | Compliant |