The Protek PSOT24LC-LF-T13 is a dual unidirectional transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 24V and a minimum breakdown voltage of 26.7V. It features a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 500mW and a maximum clamping voltage of 46V. The diode is constructed from silicon and has a nominal breakdown voltage of 26.7V. It is available in a 3-pin R-PDSO-G3 package.