The SMI-1027-TW-12V-R is a square, surface-mount electro-mechanical audio indicator. It features a resonant frequency of 2.7 kHz and a sound pressure level of 85 dB. This top-firing component is designed for continuous tone output, is high-temperature graded, and is washable after soldering.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
PUI Audio SMI-1027-TW-12V-R technical specifications.
| Rated Voltage | 12Vdc |
| Operating Voltage Min | 7Vdc |
| Operating Voltage Max | 15Vdc |
| Resonant Frequency | 2.7kHz |
| Sound Pressure Level (SPL) | 85dB |
| Rated Current Max | 30mA |
| Operating Temperature | -40 to +85°C |
| Device Type | Electro-Mechanical |
| Tone | Continuous |
| Height | 5mm |
| Width | 9.6mm |
| Length | 9.6mm |