
The Pulse A41-130-20A22 is a dual power transformer with a maximum output current of 6.5A. It is designed for chassis mount applications with flanges and features dual primary and secondary windings. The transformer is packaged in a tray with two units per package. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse A41-130-20A22 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 85.85mm |
| Height - Seated (Max) | 73.02mm |
| Length | 71.42mm |
| Max Output Current | 6.5A |
| Mount | Chassis Mount, Flanges |
| Package Quantity | 2 |
| Packaging | Tray |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | International High Power |
| Termination | Solder |
| Width | 73.02mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse A41-130-20A22 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
