
This dual primary flange mount power transformer is designed for chassis mount applications, with a maximum output current of 110mA. The transformer measures 58.72mm in height and 47.63mm in width. It is packaged in a tray with six units per package. The transformer is not radiation hardened and is not RoHS compliant. It has a dual primary and dual secondary winding configuration.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse A41-25-230A42 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 58.72mm |
| Height - Seated (Max) | 47.63mm |
| Length | 71.42mm |
| Max Output Current | 110mA |
| Mount | Chassis Mount, Flanges |
| Package Quantity | 6 |
| Packaging | Tray |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | International High Power |
| Termination | Solder |
| Width | 47.63mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse A41-25-230A42 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.