
This dual power transformer from Pulse features a maximum output current of 6.3A and is designed for chassis mount applications. The transformer is available in bulk packaging with 12 units per package. It has a dual primary and secondary winding configuration and is terminated with solder. The transformer measures 77.47mm in height, 60.32mm in seated height, 63.5mm in length, and 60.33mm in width.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse A41-80-12A9 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 77.47mm |
| Height - Seated (Max) | 60.32mm |
| Length | 63.5mm |
| Max Output Current | 6.3A |
| Mount | Chassis Mount, Flanges |
| Package Quantity | 12 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | International High Power |
| Termination | Solder |
| Width | 60.33mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse A41-80-12A9 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.