Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse B1040A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 13.46mm |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Length | 17.65mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 65 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 13.11mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse B1040A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.