
This surface mount transformer has a height of 12.32mm, length of 17.65mm, and width of 13.46mm. It operates between -40°C and 85°C and has a primary impedance of 1R. The transformer is unshielded and has a weight of 0.218699oz. It is available in a tray packaging with 60 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse B2064 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 12.32mm |
| Inductance | 480uH |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Length | 17.65mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Tray |
| Primary Impedance | 1R |
| RoHS Compliant | No |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Weight | 0.218699oz |
| Width | 13.46mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Pulse B2064 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.