
The Pulse B2414JBT is a surface mount transformer with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a height of 12mm, length of 9.3mm, and width of 7.4mm. The transformer is designed for surface mount applications and is available in a tape and reel packaging format with 175 pieces per package. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Height | 12mm |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Length | 9.3mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 175 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 7.4mm |
| RoHS | Not CompliantNo |