
This telecom transformer features a primary impedance of 100R and an isolation voltage of 3kV. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The transformer is designed for through hole mounting and is available in a package quantity of 50. It is not RoHS compliant and has an unshielded design with a termination type of through hole.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse B4020 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 8.89mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 12.7mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Primary Impedance | 100R |
| RoHS Compliant | No |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Through Hole |
| Width | 6.35mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Pulse B4020 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
