
The BX2577LNLT is a telecom transformer with a turns ratio of 1:4 and an inductance of 701uH. It is designed for surface mount applications with a maximum seated height of 12.5mm and dimensions of 13.65mm in length, 11.9mm in width, and 12.5mm in height. The transformer is available in quantities of 150 and is packaged in tape and reel. It is compliant with RoHS regulations and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Height - Seated (Max) | 12.5mm |
| Inductance | 701uH |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Length | 13.65mm |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 150 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Turns Ratio | 1:4 |
| Width | 11.9mm |
| RoHS | Compliant |