
This telecom transformer is a surface mount component with a package quantity of 60. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The transformer is not RoHS compliant and has a termination of SMD/SMT.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse BX4081W datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 13.46mm |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Length | 17.65mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 60 |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 13.11mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Pulse BX4081W to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.