
The CX2038 is a 3.81mm x 2.79mm unshielded RF transformer with a primary impedance of 75R and a secondary impedance of 75R. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is available in quantities of 100. The CX2038 is not radiation hardened and is not RoHS compliant. It is designed for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse CX2038 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 3.81mm |
| Length | 3.81mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 100 |
| Primary Impedance | 75R |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Impedance | 75R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 2.79mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse CX2038 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.