
The CX2038LT is a 1:1 RF transformer with a primary impedance of 75R and a secondary impedance of 75R. It is unshielded and features a SMD/SMT termination. The transformer operates over a temperature range of -40°C to 85°C. It is available in quantities of 1000 units, packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse CX2038LT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 3.81mm |
| Length | 3.81mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Primary Impedance | 75R |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Impedance | 75R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Width | 2.79mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse CX2038LT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.