
The CX2041 is a surface mount RF transformer with a 1:1 turns ratio and an insertion loss of 0.6dB. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C. The transformer is available in a package quantity of 100 units per tray. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse CX2041 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Depth | 3.81mm |
| Height | 2.79mm |
| Insertion Loss | 0.6dB |
| Length | 4.83mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Tray |
| Primary Impedance | 1R |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Impedance | 1R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Width | 2.54mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse CX2041 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.