
The CX2043 is a surface mount RF transformer with a turns ratio of 1.22:1 and a primary impedance of 1R. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C. The transformer is available in bulk packaging with 100 units per package. It is not designed for radiation hardening and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Height | 2.79mm |
| Length | 4.83mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Impedance | 1R |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Transformer Type | RF TRANSFORMER |
| Turns Ratio | 1.22:1 |
| Width | 2.54mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
