
The CX2043LNLT is a RoHS compliant RF transformer with a turns ratio of 1.22:1. It operates over a frequency range of 0.5 to 1500 MHz and is suitable for surface mount applications. The transformer has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse CX2043LNLT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Frequency | 0.5 to 1500 MHz |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Turns Ratio | 1.22:1 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Pulse CX2043LNLT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
