
The CX2045L is a 1:1.414 turns ratio RF transformer with a primary impedance of 1R and secondary impedance of 2R. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature range of -40°C to 85°C. The transformer is packaged in a tray with 100 units per package and is not RoHS compliant. It is not radiation hardened and has a height of 3.81mm, length of 3.81mm, and width of 2.79mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse CX2045L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 3.81mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 3.81mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Tray |
| Primary Impedance | 1R |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Impedance | 2R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1.414 |
| Width | 2.79mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse CX2045L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
