
The CX2047 is a 1:2 RF transformer with a primary impedance of 1R and a secondary impedance of 4R. It is available in a tray packaging with 100 units per package. The transformer is designed for surface mount technology (SMT) and has a height of 2.79mm, length of 4.83mm, and width of 2.54mm. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is not radiation hardened or RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse CX2047 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 2.79mm |
| Length | 4.83mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Tray |
| Primary Impedance | 1R |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Impedance | 4R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:2 |
| Width | 2.54mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse CX2047 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
