
The CX2050 is a 1:1 RF transformer with a primary impedance of 1R and a secondary impedance of 1R. It has a compact size with a height of 3.81mm, length of 7.6mm, and width of 6.6mm. The transformer operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is suitable for surface-mount device (SMD/SMT) applications. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse CX2050 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 3.81mm |
| Length | 7.6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 65 |
| Primary Impedance | 1R |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Impedance | 1R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Width | 6.6mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse CX2050 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
