
The CX2059 is a 1:3 RF transformer with a primary impedance of 1R and a secondary impedance of 9R. It has a height of 3.81mm and a length of 7.6mm, with a width of 6.6mm. The transformer is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse CX2059 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 3.81mm |
| Length | 7.6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 65 |
| Primary Impedance | 1R |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Impedance | 9R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:3 |
| Width | 6.6mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse CX2059 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
