Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse CX2060 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 3.81mm |
| Length | 7.5mm |
| Max DC Current | 30mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 65 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Width | 6.1mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse CX2060 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.