
The DP241-4-36A17 is a dual power transformer from Pulse, featuring a channel frame package type and chassis mount termination. It has a maximum output current of 170mA and is available in bulk packaging with 18 units per package. The transformer is designed for general use in power applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse DP241-4-36A17 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height - Seated (Max) | 37.75mm |
| Length | 60.45mm |
| Max Output Current | 170mA |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 18 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Winding(s) | Single |
| Series | Chassis-Tran |
| Termination | Quick Connect |
| Width | 31.75mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse DP241-4-36A17 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
