
This dual power transformer features a maximum output current of 45mA and is designed for through hole mounting. The transformer is packaged in bulk with 40 units per package. It has a dual primary and secondary winding configuration and is terminated with PC pin termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse DST2-24B45 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 23.88mm |
| Height - Seated (Max) | 23.86mm |
| Length | 28.7mm |
| Max Output Current | 45mA |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | Split Bobbin Plug-In |
| Termination | PC Pin |
| Width | 28.7mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse DST2-24B45 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.