
The DST2-36B47 is a dual power transformer with a maximum output current of 30mA. It has a package quantity of 40 and is packaged in bulk. The transformer is designed for through hole mounting and has a width and length of 28.7mm. The operating temperature range is not specified.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse DST2-36B47 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 23.88mm |
| Height - Seated (Max) | 23.86mm |
| Length | 28.7mm |
| Max Output Current | 30mA |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | Split Bobbin Plug-In |
| Termination | PC Pin |
| Width | 28.7mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse DST2-36B47 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
